Teadmisi teemaailmast
Inimesed on teed nautinud juba ligi 5000 aastat. Legendi järgi olevat teed jooma hakatud sellest hetkest, kui Hiina keisri kuumaveetassi kukkus kogemata üks teeleheke. Selle tulemusena tekkis maitsestatud vesi. Teed saab nautida nii kuumalt kui külmalt ning erinevaid teesorte on maailmas umbes 1500 ja seda valmistatakse ligikaudu 30-s riigis.
Erinevad teesordid (roheline tee, must tee, valge tee, oolong jne) pärinevad kõik ühe ja sama liigi taimest – teepõõsast (Camellia sinensis). Sortide põhierinevused tulenevad aga kasvukoha kliimast, pinnasest, tee töötlemise ja valmistamise meetoditest.
Tee valmistamiseks kasutatakse okste tipuosa ehk kasvusid, kus lehed ja pungad on noored ja õrnad. Kõige parema tee saamiseks korjatakse ära pung või pung ja kõige noorem leht, hea tee saamiseks pung ja kaks tipmist lehte. Jämeda noppe puhul, millest saadakse keskmise kvaliteediga tee, korjatakse ära pung, kaks tipmist lehte, vanem leht ja mõned peened oksad. Suurem osa maailma teest nopitakse ka tänapäeval käsitsi, parima sordi teed ei korjata masinatega mitte kunagi.
Üldiselt võib jaotada teed puruteedeks ja pakiteedeks. Kvaliteedilt need üksteisest ei erine, pakiteed on lihtsalt valmistatud teelehtede kõige väiksematest osadest, mis hõõrutakse veelgi peenemaks, et tee aroomid kuumas vees kiiremini eralduksid.
3 põhilist teegruppi:
-
Roheline tee
Korjamise järel teelehed kuumutatakse osküdeerimisprotsessi peatamiseks ning rohelise värvi ja toimeainete säilitamiseks. Just see eristab rohelist teed mustast ja oolong teest, kus oksüdeerumisprotsess on pikem. Kuumutamise järel lehed rullitakse, sorteeritakse ja pakendatakse.
Aasias üliarmastatud rohelist teed toodetakse lehtedest, mida on aurutatud ja kuivatatud, kuid mitte kääritatud. Sellistest lehtedest saab rohekaskollase tee, mille maitse on kergelt mõru ja sarnaneb rohkem värske teelehe maitsega. Kaks tuntumat rohelist teed on Sencha ja Gunpowder.
Hiina ja jaapani rohelised teed erinevad tugevalt oma maitse poolest. Hiina roheline tee kuivatatakse ahjudes või erilistel pannidel, kui jaapani tee töödeldakse kuuma auruga, mis annab erilise, tugevama maitse. Ka rohelise tee valmistamistemperatuur on 70-90 kraadi. -
Must tee
Musta tee toodang on maailmas kõige suuremahulisem. Seda valmistatakse lehtedest, mida on enne kuumutamist ja kuivatamist fermenteeritud ehk kääritatud. Nendest saab tumeda punakaspruuni tõmmise. Kuigi erinevat liiki mustade teede maitse varieerub, on see enamasti tugevam kui rohelistel või oolong-teedel.
Tuntuimad mustad teed on Darjeeling, English Breakfast, Earl Grey, Lapsang, Assam, Tseilon, Souchong jpt.
Musta teed valmistatakse kuumas, 95-100 kraadises vees, et kõik aroomid saaksid teelehtedest välja uhutud. Teed doseeritakse u. 1 teelusikatäis ühe tassi kohta ja lastakse haududa 2-3 minutit. Kaks detsiliitrit musta teed sisaldab umbes 80 mg kofeiini. Kanges kohvis on kofeiini umbes kaks korda rohkem.
Musta tee klassifitseerimine:
Musta tee eri klasse tähistatakse teatud lühenditega:
-
-
FOP | OP | P (Flowery Orange Pekoe) = Terved lehed
-
BOP | BP (Broken Orange Pekoe) = Lõigatud lehed
-
D (Dust) = Peen lehepuru (tolm)
-
FNGS (Fannings) = Peen lehepuru
-
CTC (Crushed Teared Curled) = Peen lehepuru
-
Kui tähistuses on G või T, tähendab see, et lehtede hulgas on kollakaid nuppe. See on hea kvaliteedi näitaja.
-
-
G (Golden) = Mõnevõrra kollakaid nuppe
-
-
T (Tippy) = Rohkem kollakaid nuppe kui G sordis
-
Muud teed:
-
Valge tee
Valge tee tehakse värsketest kevadvõrsetest, mis kuivatatakse otsese päikese käes. Lehti ei aurutata ega küpsetata korjamise järel, mistõttu need oksüdeeruvad pisut rohkem kui rohelised. Ettevaatlik käitlemine tagab selle, et suurim osa teelehe kasulikest toimeainetest säilivad. Kõrgekvaliteediline valge tee saadakse teelehtedest, mis kogutakse vahetult enne kuivatamist. Valged teed on väga maheda maitsega. Mida nooremad lehed, seda mahedam on tee maitse. Hiina valgetes teedes võib sageli olla tunda kerget pähkli maitset ja magusat nooti. Valge tee on kõige vähem töödeldud teesort. Valge tee valmistatakse suhteliselt madalal, 70-90-kraadisel temperatuuril.
-
Oolong tee
Oolong-tee on rohelise ja musta tee vahepealne. See saadakse, kui oksüdatsiooniprotsess peatatakse kvaliteedist sõltuvalt 10-70% enne, kui tee jõuab muutuda täielikult mustaks. Oolong-tee maitse on lilleline, ümar ja täidlane ning mitte eriti jõuline. Kergelt oksüdeeritud tee meenutab maitselt rohelist teed, pikemat aega oksüdeerunud tee on tugevama maitsega. Tee on punaka tooniga.
Maitsestatud tee
Maitsestatud tee saadakse sel viisi, et viimases töötlemise etapis, enne tee pakkimist, segatakse musta või rohelise teelehtedega näiteks jasmiiniõisi või puuviljalisandeid. -
Puuvilja- ja taimetee
Tehniliselt võttes ei nimetata puuvilja-, marja- ja taimeteesi teeks.Õigem oleks öelda nende kohta tõmmised. Teeks nimetatakse neid tooteid, mis on valminud Camellia sinensise põõsast. Tõmmiseid valmistatakse taimedest, puuviljadest, marjadest, vürtsidest ja nende segudest. -
Lisaks on veel punane tee, kollane tee, pu-erhi tee jne.